


Kandidat #300006976
- Støttelærer, personlig assistent, pædagogiske opgaver, ressource person i skoleregi.
- Museumsassistent.
- Kulturmedarbejder.
4 - 8 timer/ugen
Jeg er uddannet folkeskolelærer og har arbejdet som dette i over 20 år.
Jeg har et åbent og anerkendende menneskesyn og er generelt positivt indstillet.
Jeg er engageret, empatisk, vedholdende og pligtopfyldende.
Jeg har en god portion humor.
Jeg er gift og mor til 4 voksne børn og farmor/mormor til 4 børnebørn. Jeg er et udpræget familie menneske og det er sammen med dem jeg lader op. Jeg holder desuden meget af at færdes i naturen på gåture eller en måske en sejltur på Fjorden. Derudover interesserer jeg mig bl.a. også for slægtsforskning.
Mine mange års erfaring som lærer har givet mig kendskab til og erfaring i undervisning i de fleste af Folkeskolens fag. Jeg har undervist både i Indskolingen og på Mellemtrinnet. Jeg har desuden været klasselærer i flere år.
Jeg har været Skolebibliotekar på skolens bibliotek i ca. 10 år.
Jeg ser mig selv som havende gode relationskompetencer i forhold til eleverne og det ligger mit hjerte nært at gøre noget “ekstra” for de børn der er særligt udfordrede både hvad angår det faglige, samt det sociale.
Jeg har i min fritid, uddannet mig til Krops- og Helhedsterapeut i årene 2007 – 2009 på Skolen for Krops- og Helhedsterapi. Jeg har ikke som sådan fået brugt uddannelsen aktivt, men der er meget jeg har lært på denne uddannelse, der er grundlaget for min måde at opfatte omverdenen på.
2018 – 2019: Undervisningsassistent ved Uddannelsesraketten på Nyborg Ungdomsskole.
1994 – 2017: Folkeskolelærer ved Aunslev Skole / Vibeskolen i Nyborg kommune.
Jeg har brug for et godt og anerkendende arbejdsmiljø.
Der skal være struktur, forudsigelighed og kendte arbejdsopgaver og nogenlunde ro omkring mig.
Jeg har brug for små pauser.
- (B) Person- og varebil på indtil 3.500 kg og med plads til højst ni personer